Borusan Contemporary - Esir

Mika Tajima
Esir
Küratör: Margot Norton
03 Mart – 19 Ağustos 2018

Japon-Amerikalı sanatçı Mika Tajima (d. 1975, Los Angeles, New York’ta yaşıyor ve çalışıyor), heykel, resim ve yerleştirmelerinde insan bedeninin fizikselliğini, üretkenliğini ve algılanamayan arzularını şekillendirmek ve kontrol etmek için geliştirilmiş olan teknikleri ve teknolojileri sorgular. İşleri geçici ile elle tutulamayanın arasındaki boşlukta yer alan Tajima, kullandığı mimari sistemler, ergonomik tasarım ve psikocoğrafi veriyle fiziksel bedenlerimiz ve sanal kişiliklerimizle ilişkili tecrübe ettiğimiz karmaşık güç ve teslimiyet ağlarının altını çizer.

Mika Tajima: Esir etrafımızı çevreleyen, doyuran, bedenlerimizi ve davranışımızı düzenleyen görünmez güçlerin hayatımızı nasıl etkilediğiyle ilgilenen dört farklı işi bir araya getiriyor: Negatif Entropi serisi (2012-süregiden) akustik veriyi soyut kompozisyonlara dönüştürerek dokunmuş tekstil işlerinden oluşur; Meridyen (İstanbul) (2018) canlı olarak Twitter akışına göre toplumun genel ruh haline tepki veren bir ışık yerleştirmesidir; Güçlü Dokunuş (Manu Dextra Sinistra, Yatay) (2018) duvara gömülmüş jakuzi püskürtücülerinden basınçlı hava çıkaran bir çalışmadır; İnsan Sentezi (İstanbul) (2018), tahmin yürüten bilgisayar algoritmalarını kullanarak değişken duman görüntüleri üreten bir video yerleştirmesidir.

Margot Norton´ın küratörlüğündeki Mika Tajima: Esir sergisi, Borusan Contemporary ve New Museum, New York, işbirliğiyle gerçekleştiriliyor.