NEJAD MELİH DEVRİM’İN BAŞYAPITLARINDAN “ABSTRAIT AZURE”
20 KASIM’DA BEYAZ MÜZAYEDE’DE SATIŞA ÇIKIYOR

Beyaz Müzayede, 2016-2017 sezonunun açılış müzayedesini, Nejad Melih Devrim’in başeserlerinden birinin satışa çıkacağı 37. Beyaz Çağdaş ve Modern Sanat Müzayedesi ile gerçekleştiriyor. Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen sanatçılarından derlenmiş eserlerin yer aldığı müzayede 20 Kasım’da sanatseverler ile buluşacak.

135 sanatçının, önemli koleksiyonlardan derlenmiş, birbirinden değerli 254 eserinin satışa sunulacağı 37. Beyaz Müzayede 2016-2017 sezonunun en kapsamlı ilk çağdaş ve modern sanat müzayedesinin kapılarını açıyor.

Nejad Melih Devrim’in yanı sıra; Mübin Orhon, Selim Turan, Abidin Dino, Erol Akyavaş, Adnan Çoker, Ömer Uluç, Neşe Erdok, Nuri İyem, Komet, Mehmet Güleryüz, Canan Tolon ve Kemal Önsoy gibi Türk Çağdaş Sanatı’nın ustalarının sıra dışı eserlerinin satışa sunulacağı 37. Beyaz Müzayede, 20 Kasım Pazar günü gerçekleştiriliyor. Müzayede’de Türk Çağdaş Sanatı’nın ustalarıyla birlikte dünyaca ünlü çağdaş sanatçıların önemli ve görkemli eserleri sanatseverler ile buluşuyor.

Nejad Melih Devrim’in bilinen en önemli yapıtlarından biri olan “Abstrait Azure” 1955 yılında Paris’te Salon De Mai’de sergilenmiş, kataloge bir eser. Renkleri, nadir rastlanan armoniler elde etmek için kullanan Nejad’ın sanatının en kuvvetli örneklerinden biri olarak nitelendirilen ve sanat yaşamının en önemli dönemine ait olan 1955 tarihli ve 197x96cm ebadındaki bu başeser, 550.000-800.000TL tahmini fiyat aralığı ile satışa sunuluyor.

37. Beyaz Müzayede Türk Çağdaş Sanatı’nın ustalarından gençlerine kadar geniş yelpazeye ait değerli Türk sanatçıların eserlerini barındırıyor. Çağdaş ve modern sanat ustalarımızdan Fahrelnissa Zeid, Hakkı Anlı, Fikret Mualla, Nurullah Berk, Burhan Doğançay, Ferruh Başağa, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Eren Eyüboğlu, Burhan Uygur, Cihat Burak, Cevat Dereli, Ali Çelebi, Şükriye Dikmen, İhsan Cemal Karaburçak, Avni Arbaş, Turan Erol, Ergin İnan, Devrim Erbil, Güngör Taner, Mustafa Ata, Alev Ebuzziya, Koray Ariş ve Osman Dinç’in eserleri yer alıyor. Türk Çağdaş Sanatı’nın orta ve genç kuşak temsilcilerinden ise Canan Tolon, Kemal Önsoy, Ramazan Bayrakoğlu, Selma Gürbüz, Murat Pulat, Ansen gibi isimlerin eserleri bulunuyor. Ayrıca, eserleri dünya müzelerinde sergilenen Peter Halley, Sarah Morris, Franz Ackermann, Peter Zimmermann, Jan Voss, Antonio Segui, Gudmundur Erro, Hermann Nitsch ve Alexander Kosolapov gibi dünya çağdaş sanat ustalarının seçkin eserleri sanatseverler ile buluşuyor.

Beyaz Müzayede’de satışa sunulacak birbirinden değerli eserler, 13-19 Kasım tarihlerinde, 10.00-20.00 saatleri arasında Beyaz Müzayede’nin Nişantaşı’ndaki sanat mekanı ‘Beyaz Space’te sanatseverlerin ziyaretine açık olacak. Aziz Karadeniz’in yönetimindeki 37. Beyaz Müzayede ise 20 Kasım Pazar günü saat 14.00’te Maslak Orjin Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Detaylı bilgi www.beyazart.com sitesinden veya (0212) 290 7050 numaralı telefondan alınabilir.

Bilgi İçin:
Zarakol İletişim - 0212 217 29 99
Nesrin Uysal - nesrin@zarakol.com.tr - 0549 791 22 22

37.Beyaz Müzayede Basın Bülteni